Prezident İlham Əliyev bu barədə Qanun imzalayıb.
Ermənistanla Azərbaycan arasında mallların siyahısı mübadilə edilib
Ermənistan əmindir ki, “Tramp marşrutu”nun (TRIPP – Zəngəzur dəhlizi) işə salınması ilə bir neçə il ərzində Azərbaycanla birbaşa dəmir yolu əlaqəsi yaradılacaq.
Bu barədə Ermənistanın iqtisadiyyat naziri Gevork Papoyan bildirib.
Onun sözlərinə görə, hazırda müxtəlif obyektiv səbəblərə görə ölkələr arasında aktiv ticarət yoxdur: bazarlar hələ də bir-biri ilə tanış deyil və ticarət əlaqələrinin qurulması vaxt tələb edir və bu, ilk növbədə özəl sektorun və biznes icmasının məsuliyyətidir. Eyni zamanda, nazir vurğulayıb ki, dövlət öz funksiyasını lazımi şərait yaratmaqla yerinə yetirir: siyasi razılaşmalar, yolların açılması və dəmir yolu xətlərinin aktivləşdirilməsi yolu ilə.
"Biz artıq bu şərtlərin əhəmiyyətli bir hissəsini yaratmışıq. Bəli, hələlik birbaşa dəmir yolu əlaqəsi yoxdur, amma işlər davam edir və bizim hesablamalarımıza görə, bu, bir neçə ildən sonra, yəni TRIPP-in aktivləşdirilməsi ilə yaradılacaq", - Papoyan qeyd edib.
Nazir əlavə edib ki, bundan əvvəl alternativ kommunikasiya variantları da nəzərdən keçirilə bilər. O, birbaşa yol əlaqəsinin qüvvədə olduğunu, lakin tərəfdaşların hələlik Türkiyəyə gedən mallar da daxil olmaqla, malların tranziti üçün Ermənistan ərazisindən istifadə etmədiyini bildirib.
"Bu, vaxt aparan mürəkkəb bir prosesdir", - deyə o vurğulayıb.
Papoyan müzakirə gündəliyinin özünün müsbətə doğru dəyişdiyini qeyd edib: “Cəmi iki il əvvəl hər kəs müharibənin istənilən an başlaya biləcəyindən danışırdı. Lakin bu gün onlar müəyyən malların niyə hələ satışda olmadığını və ya satılmadığını müzakirə edirlər. Və bu, artıq çox yaxşı göstəricidir”.
O, xatırladıb ki, İrəvan və Bakı arasında ticarət irəliləyişinin ilkin əlamətləri fonunda Ermənistana iki növ Azərbaycan malı - benzin və dizel yanacağı - gətirilib. Lakin tərəflər artıq böyük bir məhsul siyahısı mübadiləsi aparıblar və biznes ictimaiyyətindən cavab gözləyirlər.
G.Papoyan əvvəllər bildirmişdi ki, alüminium və alüminium folqa, kənd təsərrüfatı məhsulları (heyvandarlıq, meyvə-tərəvəz, müəyyən içkilər və tekstil daxil olmaqla) Ermənistandan Azərbaycana potensial ixracat kimi nəzərdən keçirilir.
Xatırladaq ki, Beynəlxalq Sülh və Rifah naminə Tramp Yolu (TRIPP) layihəsi əvvəlcə Azərbaycanla Naxçıvanı birləşdirən və nəticədə Şimal-Cənub və Şərq-Qərb dəhlizlərinə inteqrasiya edən 43 kilometrlik dəmir yolu xəttinin tikintisini nəzərdə tutur. “Tramp marşrutu” Ermənistanın əsas məsələlərə nəzarət mexanizmləri ilə birlikdə, əksəriyyət payı ABŞ-a məxsus olan bir şirkətin yaradılmasını nəzərdə tutur. İlkin mərhələdə ABŞ-a 74% pay təklif olunur, Ermənistan isə 26% paya sahib olmaq hüququna malikdir və müqavilənin yenilənməsi ilə Ermənistanın payını 49%-ə çatdırmaq imkanı var.